Pozor na slabou první řadu

Zprávy o Regionální žákovské lize

Včera proběhl v Bystřici už druhý turnaj Regionální žákovské ligy, který v probíhající sezoně uspořádala Šachová škola STAMAT. Ještě předtím si však shrneme výsledky ze Stříbrné Skalice, kde se turnaj konal před dvěma týdny. O něm jsem nepřinesl žádnou zprávu, a tak tento dluh napravím v souhrnném článku.

Shrnutí výsledků a šachová ukázka ze Stříbrné Skalice

Turnaj s pořadovým číslem šest se 28. ledna konal ve Stříbrné Skalici. V elitní šestnáctce se nejvýše vyšplhal Kuba Mlýnek (TJ Jawa Brodce), který si na krk pověsil stříbrnou medaili. Doposud nezastavitelný Míša Stein (TJ Spartak Vlašim) tentokrát našel svého přemožitele, a třebaže vybojoval stejně bodů jako Kuba, horší pomocné hodnocení jej odsunulo až na 5. místo. Standardního 50% zisku a 8. místa dosáhl Jáchym Slánský (TJ Spartak Vlašim). Na 14. příčce se umístil Viktor Fanfrlík. Oproti jiným kolům se ve Skalici méně dařilo Danu Zemanovi (TJ Spartak Vlašim), jenž se musel smířit s předposledním místem. Čtenářům dnes přináším i jednu šachovou ukázku.

Viktor Fanfrlík (1262) – Jáchym Slánský (1380), pozice po 27.Vfe1

Černý má napadenou dámu, ale důležitější je slabá první řada. Jáchym klasického motivu využil tahem 27…Vxc3! Ať už bílý dobere věž nebo dámu, bude následoval mat na první řadě. Partie už měla jen dva tahy: 28.Vxc3 Dxe1+ 29.Df1 Vxf1#. Zajímavé je, že Jáchym ve stejném turnaji vyhrál totožným způsobem ještě s jedním soupeřem. 0-1

Edvard Kolář (1449) – Jáchym Slánský (1380), pozice po 24.Vc1

I zde doplatil bílý na slabou první řadu, a dokonce na úplně stejném poli! Přišlo 24…Dxc3! 25.Dxc3 Vxc3 26.Ve1 Vd2 27.Vfxe3 Vxe3. Věž stále nejde dobrat kvůli matu na první řadě. Bílý nyní zkusil sám pohrozit matem na poslední řadě, ale toho si Jáchym samozřejmě všiml: 28.Vc1 g5 29.h3 Vee2 30.Vc7 Vxg2 31.Vxb7 Vge2. Zde se bílý vzdal. 0-1

V béčku dopadl nejlépe Míša Blahoš, který v sedmi kolech nasbíral 4,5 bodu a dosáhl na 5. místo. To jistě není špatný výsledek, ale u Míši jsme zvyklí i na lepší výkony. Koneckonců už si několikrát zahrál i v áčku. Hned za ním skončil Tonda Kastner (TJ Jawa Brodce) a do první desítky pronikl také obsazením 9. příčky Šimon Filip. V turnaji C jsme měli pouze jednoho reprezentanta, jímž byl Adam Nerad. Vzhledem k tomu, že jde o jeho první šachovou sezonu, nejsou jistě jeho 3 body a 18. místo špatným výsledkem.

Tisková zpráva o turnaji v Bystřici

Šachová škola STAMAT uspořádala 11. února další turnaj pro děti. Organizace turnaje proběhla ve spolupráci se ZŠ Bystřice, kde byl na podzim znovu otevřen šachový kroužek. V sobotu ráno se škola zaplnila 75 mladými šachisty a šachistkami.

Momentka z turnaje (FOTO: Nela Pýchová)

Akce byla součástí Regionální žákovské ligy, série devíti turnajů, jejichž celkové pořadí rozhodne o postupujících do krajského finále. Děti jako obvykle soutěžily ve třech turnajích, odstupňovaných podle výkonnosti.

Elitní šestnáctku ovládl Mikhail Artamonov z Říčan, který porazil i Michaela Steina, odchovance Šachové školy STAMAT, reprezentanta Vlašimi a průběžně vedoucího hráče tohoto ročníku. Turnaj B ovládl Michal Blahoš z Šachové školy STAMAT a nejlepší dívkou se stala celkově čtvrtá Tereza Dufková z Říčan. V céčku dominoval Tobiáš Pospíšil z Říčan. Z dívek se nejvíce prosadila jeho oddílová kolegyně Marie Němcová, jež celkově obsadila bronzovou příčku.

Medailisté z turnaje B (FOTO: Nela Pýchová)

Turnaj proběhl v dobré atmosféře a byl zakončen vyhlášením, při kterém byli přítomni i starosta obce Michal Hodík a ředitelka školy Jana Servusová a z něhož si všichni účastníci odvezli domů drobné ceny. Série dětských turnajů bude pokračovat 4. března předposledním kolem v Týnci nad Sázavou.

Výsledky ze Stříbrné Skalice
Výsledky z Bystřice
Fotky z Bystřice
Celkové pořadí RŽL
Pořadí RŽL dle kategorií
Propozice turnaje v Týnci

autor: Patrik Pýcha

Příspěvek byl publikován v rubrice Šachové turnaje a jeho autorem je Patrik P.. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Pozor na slabou první řadu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..