Šachový týden v Harrachově

Závěrečná zpráva o Mistrovství Čech mládeže

V sobotu 29. října bylo v harrachovském hotelu Fit Fun zakončeno týdenní Mistrovství Čech mládeže. Na místě byla i výprava dětí a trenérů z Vlašimi, Týnce a Sedlčan, v jejichž barvách hrají někteří talentovaní odchovanci Šachové školy STAMAT. Pojďme se podívat, jak se našim nadějím dařilo a co všechno pod skokanskými můstky zažily.

Společná fotka naší výpravy (FOTO: neznámá kolemjdoucí)

V kategorii chlapců do 14 let bojovali Kuba Mlýnek (TJ Jawa Brodce) a Míša Stein (TJ Spartak Vlašim). Prvnímu jmenovanému se bohužel v turnaji příliš nedařilo. Ačkoliv se během devíti kol potkával spíše s papírově slabšími soupeři, připsal si na konto pouze 3 body a v 64členném poli skončil na 56. místě. V Kubovi nesporně dřímá šachový talent, avšak zdá se, že ve vážných partiích se nevydrží dostatečně dlouho soustředit. Snad se to časem změní, protože prostoru pro zlepšení je v jeho případě určitě ještě dost.

Kuba Mlýnek (FOTO: Patrik Pýcha)

Naopak nadprůměrného výkonu se podařilo dosáhnout Míšovi. Třebaže startoval až z 27. pozice, doufal jsem, že by se mohl poprat o postupovou osmičku. I Míša byl odhodlaný, pokusit se nelehký cíl splnit. Nakonec od naplnění svých ambic skutečně nebyl daleko. K poslední partii usedal s vědomím, že pokud se mu ji podaří vyhrát, má slušnou šanci postoupit na celorepublikový šampionát. Závěrečná partie se mu ovšem nepovedla, a tak se Míša musel spokojit s 5 body a 19. příčkou. Útěchou mu může být, že i v případě jeho vítězství by skončil těsně za postupovými branami. Jakkoliv se Míšovi finále nepovedlo, má za sebou velmi povedený turnaj, v němž potvrdil svou vzrůstající výkonnost. Míša je velmi silný v taktických zápletkách, zapracovat však budeme muset na strategii a trpělivosti. Obě strany mince ilustruje následující ukázka.

Michael Stein (1441) – Vladimír Veverka (1631), pozice po 19…Dc4

V pozici na diagramu Míša obětoval figuru a spustil moc pěknou útočnou sekvenci: 20.Jxd5! exd5 21.Sxd5 Dc7 22.e6! Bílý nesmí nechat černého vydechnout. 22…fxe6 23.fxe6 Sxe6 24.Vhe1 De7 25.Sxe6 Jxe6 26.Dd6! Df6+. V případě výměny dam by si Míša dobral figuru zpět a zbyl by mu pěšec navíc s vyhranou koncovkou. 27.Kb1 Kf7 28.Vf1?? Jeden zbrklý tah těsně před cílem a rázem je všechno jinak. Po 28.Dd7+ De7 29.Vf1+ by se už Míšův soupeř asi vzdal. 28…Vhd8! Míša se chytil do soupeřovy poslední lsti. 29.Vxf6+ gxf6 30.Dxa6 Vxd1+. Najednou má černý dvě věže a figuru za dámu a Míšova pozice je prohraná. V dalším průběhu naštěstí soupeř nehrál přesně a dovolil Míšovi vyváznout s remízou. Partie skončila v 54. tahu. 1/2-1/2

Míša Stein (FOTO: Patrik Pýcha)

V doprovodném turnaji si zahrál Jáchym Slánský (TJ Spartak Vlašim). Mimo šachovnici byl sice Jáchym někdy na zabití, ovšem za šachovnicí podával celý týden velmi vyrovnané a kvalitní výkony. I když se potkával i s papírově silnějšími soupeři, připsal si pouze jednu porážku. Oproti nasazení si polepšil o deset míst, a s 5,5 body dokonce pronikl do první desítky. Za vítězství ve své věkové kategorii navíc obdržel věcnou cenu.

Jáchym Slánský (FOTO: Patrik Pýcha)

Součástí naší výpravy byli také Jirka Petrášek z Brodců, který dosáhl solidního výledku mezi chlapci do 12 let, a Honza Veselý z Vlašimi, jenž si vedl velmi dobře v nejstarší kategorii. A zatímco já a Karel Jukl jsme se věnovali dětem jako trenéři, Petr Havelka vedl lov Pokémonů, což už mě ke konci týdne začalo dohánět k šílenství. Na mistrovství je ovšem hlavním úkolem zajistit, aby děti měly radost, což Pokémoni bezpochyby zvládli.

Jelikož partie probíhaly vždy dopoledne, odpoledne jsme měli spoustu času odpočinout si i u jiných aktivit. Podívali jsme se například k Mumlavským vodopádům, vyjeli lanovkou na Čertovu horu, vykoupali se v bazénu nebo si osladili pobyt v cukrárně. Kdo neměl šachu dost, zahrál si bleskový turnaj nebo simultánku, ve které Kubovi Mlýnkovi podařilo vybojovat remízu s mistrem FIDE Janem Havlíkem.

Mumlavské vodopády (FOTO: Patrik Pýcha)

Stonehenge v Harrachově (FOTO: Patrik Pýcha)

Jirka Petrášek na mamutím můstku (FOTO: Patrik Pýcha)

Janova skála (FOTO: Patrik Pýcha)

Přísný pohled šachové kočky (FOTO: Patrik Pýcha)

Řekl bych, že týden v Krkonoších se povedl po všech stránkách, a děti si z něj snad odvezly pěkné vzpomínky. Tak třeba zase za rok!

Výsledky turnajů
Fotky od Patrika Pýchy
Stránky mistrovství

autor: Patrik Pýcha

Příspěvek byl publikován v rubrice Šachové turnaje a jeho autorem je Patrik P.. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..