Začala Extraliga mládeže

Zpráva o Extralize mládeže

Minulý víkend (24. – 25. 9. 2022) byla čtyřmi koly zahájena nová sezona Extraligy mládeže a nás může těšit, že sestava vlašimského družstva se zaplnila odchovanci Šachové školy STAMAT (Míšou Steinem, Pepi Dudkovou, Ondrou Hrabětem, Jáchymem Slánským a Daliborem Křivánkem).

Utkání se Starým Městem (FOTO: Patrik Pýcha)

Tým měl velmi těžkou úlohu, jelikož po odchodu některých zkušených hráčů se letos řadí k papírově nejslabším celkům v soutěži. Před úvodním soustředěním východní skupiny ve Světlé nad Sázavou navíc několik členů družstva onemocnělo a další z nich už měli plány, které nebylo možné změnit. K sobotním zápasům se tak Vlašimi ani nepodařilo nastoupit v kompletní sestavě a šestá židle zůstala prázdná.

Třebaže se nakonec družstvu skutečně nepodařilo vybojovat žádné zápasové body, potěšily trenéry individuální výkony některých našich nadějí. Obzvlášť Míšovi a Jáchymovi se dařilo statečně vzdorovat silnějším soupeřům a připsat si cenné skalpy. Pěknou partií se blýskl rovněž Dalibor, který vlašimské družstvo doplnil v neděli dopoledne. Z Míšovy a Daliborovy partie jsem vybral šachové ukázky.

Marie Vaňková (1494) – Dalibor Křivánek (1290), pozice po 48.Ve5

Dalibor se při uplatňování výhody zamotal králem mezi bílé figury a nyní mu hrozí mat věží na g5. Naštěstí má hrozba řešení: 48…e1J+! 49.Vxe1 Va2+ 50.Kh1 Kxg3. Rázem se král sám zapojuje do útoku. 51.h5 Vh2+ 52.Kg1 Je2+ 53.Vxe2. Po 53.Kf1 by následoval mat věží na f2. 53…Vxe2. Bílá se vzdala. 0-1

Dominik Klapuch (1771) – Michael Stein (1431), pozice po 19.f5

Zatímco bílý král je na dámském křídle téměř bez ochrany, jeho armáda zahálí na druhé straně šachovnice. Míša dlouho neváhal a obětoval střelce na a2: 19…Sxa2+! 20.Ka1. Je jedno, jestli soupeř oběť přijme nebo ne. Partie skončí v obou případech během pár tahů. 20…Da6 21.Dd3 Sc4+ 22.Da3 Jb4 23.Vc1 Vc6 24.Je4 Sd5 25.c3 Jd3. Bílému visí několik figur a jeho pozice se rozpadá. Míšův soupeř usoudil, že už nemá cenu hrát dál, a vzdal se. 0-1

Jakkoliv se nám nakonec nepodařilo urvat žádný zápasový bod, panovala v našem kolektivu pohodová atmosféra, a dokonce jsme během víkendu stihli navštívit místní pouť. Snad jsme ještě neřekli poslední slovo ani v soutěži. Extraliga mládeže pokračuje pátým kolem 10. prosince.

autor: Patrik Pýcha

Příspěvek byl publikován v rubrice Šachové turnaje a jeho autorem je Patrik P.. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..