Regionální přebor škol v šachu

Článek Kamči Steinové

V pondělí 11. 11. 2019 se v městském divadle Na Poště v Benešově uskutečnil regionální přebor škol v šachu. Hrálo se tempem 2×15 minut na každou partii. O medaile a postupy do krajského kola se bojovalo hned ve třech kategoriích, konkrétně v kategorii prvního stupně ZŠ, druhého stupně ZŠ + osmiletých gymnázií a v kategorii středních škol. Z Šachové školy STAMAT se tu představilo hned několik stamaťáků. Pojďme si shrnout jejich výsledky.

Hrací sál (FOTO: ŠK Pravonín)

První stupeň ZŠ

ZŠ Týnec nad Sázavou

V tomto týmu si na třetí šachovnici zahrál Tonda Kastner. Uhrál 5 bodů z 6 možných. Prohrál pouze s Verčou Žoudlíkovou, ostatní partie s Honzou Krejcárkem, Kubou Táborským, Matějem Benešem, Honzou Vlachem a s dítětem, které se ani nedostavilo k partii, vyhrál. Jeho družstvo skončilo na třetím místě. Nejsem si jistá, jestli postupují do dalšího kola, ale myslím si, že ne. Doufám, že se mýlím. 🙂

ZŠ a MŠ Votice

Zde se na první šachovnici ukázal Šimon Filip a na druhé Míša Blahoš. Šimon nahrál 3 body. Porazil Matouše Vilímovského, Natku Skolkovou a Boříka Antoše. Naopak podlehl Milanu Peštovi, Štěpánu Fugnerovi a Aničce Šperkové.

Míša vybojoval 4 body. Přehrál Tomáše Zítu, Kubu Bernátha, Jirku Petráška a Davida Janouška. Nestačil jen na Jirku Matouška a Káju Skolkovou. Tým obsadil páté místo.

Druhý stupeň + osmiletá gymnázia

ZŠ a MŠ Chocerady

Famózního výsledku dosáhl Anh Dung Le na první šachovnici. Jedinou remízu zaznamenal s Honzou Svobodou, nad Tomášem Syrovým, Péťou Píšovou, Míšou Steinem, Danem Vasilevem, Filipem Vopálkou a Pepi Dudkovou vyzrál a dotáhl své partie do vítězného konce. Celý tým podával po celou dobu turnaje výborné výkony a zcela zaslouženě získal bronzovou medaili a postup do krajského kola.

ZŠ Jiráskova Benešov

Náš tým se skládal ze dvou mladších žáků, Míši Steina a Kuby Mlýnka, a ze dvou starších žáků, mě (Kamči Steinové) a Martina Svobody. Z naší školy nikdo šachy skoro nehraje, takže jsme museli dvě děti z prvního stupně přihodit do kategorie starších žáků. A udělali jsme dobře. První desku hájil Míša Stein. Vydoloval pouze 1,5 bodu, ale mohl mít ještě víc. Tentokrát byl jeho největším protivníkem čas. Míša dal plichtu s Danem Vasilevem, se kterým odehrál těžkou a zároveň zajímavou partii. Dále vyhrál s Daliborem Křivánkem. Míša překvapil Dalibora v zahájení. Poté se oba borci dostali v časové tísni do ostré pozice, kde rozhodovaly především pevné nervy. Dalibor vzápětí udělal hrubku a raději se vzdal.

Já jsem na druhé šachovnici vytěžila 6 bodů. První partie s Kryštofem Mojdlem se mi moc nepovedla. Ve střední hře jsem stála hůř. Po soupeřově chybě jsem však získala kvalitu. Na hodinách mi zbývala minuta a můj protihráč dávno spadl. Nevšimla jsem si toho. Najednou se Kryštof usmál a pravil: „Spadla jsi.“ Podívala jsem se vystrašeně na hodiny. Rozhodčí však prohlásil, že je to remíza, protože jsme spadli oba. Ve druhém utkání jsem na Lukáše Smetanu zahrála zahájení, které on neznal. Svoji poziční a později i materiální převahu jsem uplatnila a vybojovala celý bod. S Pepou Vajdíkem ve třetím kole jsem vyhrála na čas. Ze zahájení jsem vyšla lépe já, ale ve střední hře mi Pepovy figury nepříjemně útočily na krále. Pepa se ale dostal do všemi obávané časovky. Neustále jsem hleděla na hodiny a čekala, kdy spadne. „Nekoukej se pořád na ty hodiny,“ praví nervózně Pepa, „stejně mě neshodíš.“ Neposlechla jsem ho. Věděla jsem, že jakmile budu pořád hledět na tikající hodiny a na jeho praporek, znervózní ještě víc. „No, spadl jsem!“ vykřikne náhle Pepa a podá mi neochotně ruku. „Čest poraženým,“ řeknu s klidem v hlase a odcházím od partie. Ve čtvrtém kole proti Ondrovi Hraběti jsem ze zahájení vytěžila čistou figuru navíc a v koncovce dala mat dvěma věžemi. Páté utkání s Jáchymem Slánským přineslo mnoho zvratů. Nejprve získal Jáchym pika, o chvíli později jsem si ho dobrala a vznikla koncovka, kde jsme měli materiál vyrovnaný. Poté co jsem Jáchymovi sebrala dva pěšce a postavila si dámu, se Jáchym vzdal. V předposledním kole se Štěpánem Filipem jsem s pěšcem méně zachránila pozici a remizovala. Poslední utkání proti Báře Slavíkové jsem s přehledem vyhrála.

Kuba Mlýnek hrál na třetí šachovnici. Podlehl Petru Bažantovi a Frantovi Jelínkovi. Plichtil s Vojtou Vopálkou a poradil si s Honzou Haškem, Zdeňkem Šťastným a Adamem Handlem. Dostal také bod zadarmo, protože se jeho protivník k partii nedostavil.

Čtvrtým členem našeho týmu byl Martin Svoboda, kterého šachy přestaly dávno bavit. Dříve ale chodil do stamatího kroužku, takže jeho výkon v tomto článku též zmíním. Martin překvapivě porazil Filipa Kůru a remizoval s Vojtou Chejnem. Vyhrál také kontumačně, protože tým, který s námi právě hrál, špatně postavil družstvo. Hráč, který měl být po dobu turnaje vždy na třetí desce, si sedl na čtvrtou šachovnici, a to se nesmí. Naše družstvo se vyšvihlo na šestou příčku.

Tým ZŠ Jiráskova proti družstvu ZŠ Načeradec (FOTO: ŠK Pravonín)

Gymnázium Benešov

Na první šachovnici se poprala o nejvíce bodů Pepi Dudková. Pepi si smlsla na Evě Panuškové, Míšovi Steinovi a Adamovi Jiříkovi. Remizovala s Filipem Vopálkou a nestačila na Péťu Píšovou, Kubu Vojtu a Anha Dunga Le.

Ondra Hrabě prohrál s Barčou Slavíkovou, Štěpánem Filipem a se mnou. Vyzrál naopak nad Kubou Novákem, Anežkou Havelkovou, Lukášem Smetanou a Pepou Vajdíkem.

Adam Handl vzešel jako vítěz v partiích proti Matějovi Prixovi, Tomášovi Kepkovi a Zdeňkovi Šťastnému. Neporazil Vojtu Vopálku, Frantu Jelínka, Kubu Mlýnka a Petra Bažanta.

Filip Bláha si poradil s Ondrou Provazníkem, Martinem Svobodou, Natkou Štanderovou a Matějem Votočkem. Hořkou chuť porážky pocítil v partiích s Adamem Slavíkem, Filipem Kůrou a Filipem Sadílkem. Gymnázium Benešov skončilo na sedmé pozici.

ZŠ Krhanice

Za ZŠ Krhanice bojoval na první desce Honza Svoboda, který přispěl svému týmu 4 body. Podlehl Pétě Píšové a Kubovi Vojtovi. Před Honzou sklonil krále Tomáš Syrový, Eva Panušková a Dalibor Křivánek. Na dělbě bodu se dohodl s Anhem Dungem Le a Adamem Jiříkem. Krhanice obsadily osmé místo.

ZŠ a MŠ Benešov, Na Karlově

Zde se na druhé šachovnici představil Kuba Hart. Přehrál Lukáše Smetanu a Anežku Havelkovou. Vzdát se musel s  Pepou Vajdíkem, Tomášem Bláhou, Kubou Novákem, Jáchymem Slánským a Štěpánem Filipem. Karlov se vyhoupl na devátou příčku.

ZŠ Čerčany

Adam Jiřík uhrál 3,5 bodu. Poradil si s Evou Panuškovou, Daliborem Křivánkem a Tomášem Syrovým. Cennou remízu zaznamenal proti Honzovi Svobodovi. Čerčany byly na desátém místě.

ZŠ Bystřice

Dalibor Křivánek si na první desce připsal 2 body. Přetlačil Kubu Nováka a Tomáše Syrového. Zbylé partie proti Kubovi Vojtovi, Danu Vasilevovi, Adamu Jiříkovi, Míšovi Steinovi a Honzovi Svobodovi prohrál.

Jáchym Slánský vyhrál s Lukášem Smetanou, Anežkou Havelkovou, Matějem Prixem a Kubou Hartem. Jáchym musel třikrát položit krále, a to před Kryštofem Mojdlem, mnou a Tomášem Bláhou.

Matyáš Křivánek si vychutnal Natku Štanderovou, Filipa Sadílka a Sabču Prixovou. Vašek Hašek, Kuba Kotek a Vojta Novák si naopak vychutnali Matyáše. Bystřice skončila na jedenácté pozici.

Střední školy

Gymnázium Benešov

V tomto družstvu si na páté šachovnici zahrála Patricie Fuxová. Patricie odehrála pouze dvě kola a uhrála 100 %. Porazila Michala Brožka a Kryštofa Nováka. Gymnázium Benešov zvítězilo v kategorii středních škol a postoupilo do krajského kola.

Vítězný tým benešovského gymnázia s Patricií Fuxovou (FOTO: ŠK Pravonín)

Chtěla bych poděkovat panu Kotzotovi, panu Sládkovi a paní Růžičkové za skvěle zvládnutý turnaj. Dále pak rozhodčím, kteří řešili nemožné tahy a jiné spory mezi hráči.

Fotky od paní Filipové

Výsledky všech kategorií

Autorka článku: Kamča Steinová

Příspěvek byl publikován v rubrice Šachové turnaje a jeho autorem je Patrik P.. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u „Regionální přebor škol v šachu

  1. ZŠ Týnec nad Sázavou získala na REGIONÁLNÍM PŘEBORU ŠKOL V ŠACHU v pondělí 11. 11. 2019 uskutečněné v městském divadle Na Poště v Benešově celkem 2 medaile. Kategorie „mladší žáci“ vedené Bořivojem Antošem mají třetí místo a kategorie „starší žáci “ obdrželi medaili stříbrnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..