19. turnaj ŠŠ STAMAT vyhrál Míša Stein

V neděli 19. 5. 2019 se v Choceradech uskutečnil 19. turnaj Šachové školy STAMAT. Zatímco na předchozím turnaji  STAMATu si zahrálo padesát sedm dětí, na tento se jich sjelo třicet dva.

Míša Stein proklouzl turnajem bez jediné prohry a se ziskem 8,5 bodu obsadil 1. místo. Dokázal porazit Kubu Matěje Pejšu, Vojtu Černého, Adama Handla, Jáchyma Slánského, Filipa Vopálku, Patricii Fuxovou, Ondru Hraběte a Vojtu Vopálku. Jedinou remízu zaznamenal se mnou, dali jsme si ji v pátém tahu. 🙂 Míša soupeře nachytával už v zahájení a nedával jim sebemenší šanci. Třeba Filip Vopálka ztratil hned v zahájení věž, a proto musel o několik tahů později sklonit svého krále. Patricie Fuxová se snažila útočit, ale Míša Patriciina krále zahnal do koutku a dal mat. V partii s Ondrou Hrabětem došlo ke krátkému procesu a ortel zněl stejně – „Míša vyhraje“. Míša si první místo opravdu zaslouží.

Míša dává mat Patricii Fuxové (FOTO: Nela Pýchová)

Na celkovém druhém a zároveň prvním místě mezi děvčaty jsem se umístila (Kamča Steinová). V prvním kole jsem vybojovala výhru proti Natálce Skolkové. Přehlédla pár taktických obratů, po kterých ztratila figury. Ve druhém kole jsem proti Patricii Fuxové udělala v časovce hrubku, po které jsem stála skoro na prohru. Naštěstí si Patricie neohlídala poslední řadu, a tak jsem si připsala celý bod. Třetí utkání jsem vyhrála nad Vojtou Vopálkou. Oba jsme na sebe útočili, ale v koncovce, kde nám zbyly dvě věže a pár pěšců, jsem se lépe zorientovala já. Ve čtvrtém kole jsem hodně vyrovnaně bojovala s Filipem Vopálkou. Do koncovky jsem šla s pikem méně, avšak Filip měl horší čas. Kolem naší šachovnice se seběhl dav lidí, ve kterém na naši partii koukal i Míša Stein. Nestává se moc často, že by mi Míša držel palce, ale pro tentokrát udělal výjimku, protože věděl, že kdybych nad Filipem vyhrála, zahraje si se mnou. A se mnou si kupodivu zahrát chtěl. Proč? Kvůli plichtě přece. 🙂 Filipovi nakonec spadl praporek, takže jsem zvítězila. V tu ránu mě Míša začal objímat a neustále opakoval: „Budem hrát spolu, budem hrát spolu!“ 🙂 Ano, v pátém utkání jsme se opravdu střetli s Míšou. Po pěti tazích se Míša rozhlédl po místnosti a nahlas a zřetelně řekl: „Nabízím remízu.“ Já ji ihned přijala. Petr Havelka nám poté pohrozil tím, že nás dá v posledním kole proti sobě ještě jednou, aby se rozhodlo o vítězi. My jsme začali hned protestovat, že se tohle nedělá, a že to není fair-play. Petr nám na to jednoduše odpověděl: „To je mi jedno.“:)

Nelo, nefoť nás! 🙂 (FOTO: Nela Pýchová)

V šestém kole jsem se utkala s Alexem Lobivem. Alex mi pohrozil opožděným šustrákem, který jsem odvrátila a začala na Alexova krále útočit. Alex se bránil dobře, jenže poztrácel pár pěšců a jezdce, takže se raději vzdal. Sedmé kolo mi přisoudilo Ondru Hraběte. Nachytala jsem ho v zahájení, a pak jsem mu dala mat věží a dámou. V osmém utkání jsem proti Mirku Dandovi získala střelce a jezdce, dala mu vidle na krále a dámu a partii dotáhla do výhry. V posledním kole se mě snažil porazit Jáchym Slánský. Ten si však nechal vzít jezdce a po vidličkách na krále a dámu se vzdal. Získala jsem stejně bodů jako vítěz turnaje, tedy 8,5. Myslím si, že pohár za celkové prvenství je ve správných rukou. Kdybych ho dostala já, nevím, zdali by to bylo spravedlivé. Míša hrál lépe než já. Soupeře porážel přesvědčivěji.

Na 3. pozici mezi chlapci se vyhoupl Ondra Hrabě. Prohrál pouze s Filipem Vopálkou, se mnou a s Míšou Steinem. Naopak se mu povedlo vyhrát nad Kryštofem Babiakem, Ondrou Provazníkem, Filipem Žvejkalem, Natálkou Skolkovou, Vojtou Vopálkou a Patricií Fuxovou. Jeho partie jsem nesledovala, jen vím, že proti Patricii Fuxové brzy vyhrál. Se mnou a s Míšou si moc nezahrál, využili jsme každé jeho chyby. Celkově však Ondra podal slušný výkon, 6 bodů je super!

Adam Handl skončil na 6. příčce s 5,5 body. Zaznamenal prohru s Míšou Steinem, Alexem Lobivem a Jáchymem Slánským. S Patricií Fuxovou se dohodl na dělbě bodu. Celý bod si připsal proti Tonymu Le, Boříkovi Antošovi, Honzovi Urbanovi, Zdeňku Lukovi a Filipu Bláhovi. Adama musím pochválit za jeho bojovnost v partii s Míšou Steinem. S Filipem Bláhou vedl těžký boj, kde šance byly oboustranné, ale s pozicí se lépe vyrovnal Adam. Adam také uhrál dobrý výsledek.

Adam Handl (FOTO: Nela Pýchová)

Na 9. místo s 5 body dosáhl Jáchym Slánský. Vyhrál s Šimonem Hradeckým, Mirkem Dandou, Ondrou Provazníkem a Adamem Handlem. Remízy vybojoval proti Patricii Fuxové a Filipu Žvejkalovi. Prohrál s Míšou Steinem, Alexem Lobivem a se mnou. Jáchym měl s Patricií Fuxovou vyhranou pozici, jenže spadl na čas, a protože Patricii zbyl jen holý král, partie skončila remízou. Jáchym hrál někdy dobře, někdy špatně, celkově se jeho výkon dá považovat za průměr.

První turnajovou desítku uzavírá druhé nejlepší děvče, Patricie Fuxová. Poradila si se Zdeňkem Lukou, Kubou Matějem Pejšou, Tondou Kastnerem a Vojtou Černým, plichtila s Adamem Handlem a Jáchymem Slánským. Sklonit krále musela přede mnou, Míšou Steinem a Ondrou Hrabětem. Patricie se od minulého roku zlepšila. Na tomto turnaji se jí, myslím, dařilo.

Patricie Fuxová (FOTO: Nela Pýchová)

Ostatní stamaťáky shrnu v tradiční tabulce:

Filip Bláha 11. místo; 5 bodů
Tony Le 16. místo; 5 bodů
Alex Lobiv 17. místo; 4 body
Tonda Kastner 18 místo; 4 body
Honza Urban 19 místo; 4 body
Šimon Hradecký 22. místo; 4 body
Kuba Polívka 29. místo; 2,5 bodu
Terka Fialová 30. místo; 2,5 bodu
Rudolf Jan Paclt 32. místo; 0 bodů

Vítězem 19. turnaje ŠŠ STAMAT se stal Michael Stein s 8,5 body, druhý mezi chlapci skončil Filip Vopálka se 7 body a třetí mezi chlapci byl Ondřej Hrabě s 6 body.

Nejlepší chlapci (FOTO: Anežka Vlková)

Mezi dívkami zvítězila Kamila Steinová s 8,5 body (celkově druhá), druhé místo mezi děvčaty připadlo Patricii Fuxové (celkově desátá) a Natálie Skolková byla bronzová (celkově dvacátá se 4 body).

Nejlepší dívky (FOTO: Anežka Vlková)

V kategorii určené pro všechny hráče bez ELO si první místo odnesl Matěj Votoček s 5 body, na druhé pozici se umístil Tony Le také s 5 body a Jan Urban byl třetí se 4 body.

Nejlepší hráči v kategorii bez ELO (FOTO: Anežka Vlková)

Děkuji všem, kteří se na uspořádání 19. otevřeného turnaje Šachové školy STAMAT podíleli. Poslední STAMAT turnaj v sezoně 2018/2019 proběhne někdy v červnu.

Autorka článku: Kamča Steinová

Příspěvek byl publikován v rubrice Šachové turnaje a jeho autorem je Patrik P.. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „19. turnaj ŠŠ STAMAT vyhrál Míša Stein

  1. Podle aktuální zprávy od Jana Starce proběhne i závěrečný turnaj STAMAT ligy v sobotu 8. 6. v Choceradech. Propozice vydáme v nejbližších hodinách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..