První část Krajského přeboru se nám povedla

Adam Handl, Jáchym Slánský, Dalibor Křivánek, Filip Bláha, Míša Stein a já (Kamča Steinová). V této sestavě jsme v sobotu 12. 1. 2019 jeli na Krajský přebor do Vlašimi. A jak se nám vedlo?

Než přistoupím k samotnému zhodnocení našeho výsledku, popíši, jak probíhala cesta. V 8 hodin ráno na mě, Míšu, Dalibora a Jáchyma čekal na náměstí v Bystřici Petr Havelka se svým autem. Dali jsme si své batohy do kufru Petrova auta a vyrazili směrem na Vlašim.

Znáte alespoň jednoho člověka, který si pamatuje každou odbočku, každou křižovatku a každou událost, která se na daném místě stala? Já jednoho takového člověka znám. Petra Havelku! Skoro celou cestu nám povídal, co kde je a co se kde stalo. Génius.

Petr mě dost vystrašil, když vážným hlasem pronesl, že budu ve Sporthotelu vařit. Myslím, že by se moc lidí nenajedlo, protože já a vařečka nejsme zrovna kamarádky.

Do Vlašimi jsme dorazili kolem 8:30 hodin a setkali se se zbylou částí naší výpravy, Adamem a Filipem. Všichni jsme zamířili do Sporthotelu, kde jsme rozestavěli figurky po šachovnicích a nastavovali na šachových hodinách 30 minut s přídavkem 30 sekund. Zanedlouho přijela i další družstva, TJ Spartak Vlašim C a TJ Spartak Vlašim D. Čekalo se už jen na družstvo Kavalieru Sázava, které přijelo o něco později než předchozí týmy.

V prvním kole jsme hráli s družstvem Kavalier Sázava. Jako první dohrál Jáchym na páté šachovnici. Vyhrál s Evičkou Panuškovou. Jáchym útočil a soupeřka také, ale Jáchym ji nakonec udolal. Na čtvrté šachovnici se nám o další bod postaral Dalibor v souboji s Jolankou Štědrovou. Dalšího bodíka ukořistil Míša. Někdy uprostřed partie Míša nastavil jednotahově dámu, ale jeho soupeř, Jirka Matoušek, si toho nevšiml a dobral si jen věž. V koncovce ji Míša získal zpátky, a tak měl věž, střelce a tři piky proti věži a jednomu pěšci. Jirka Míšovi nastavil ještě druhou věž a po několika tazích se Jirka vzdal. Po dlouhém boji prohrál Adam s Danem Ofnerem. Adam hezky přemýšlel a hrál pomalu a soustředěně. Já jsem dohrávala jako předposlední z našeho týmu a zároveň předposlední z celé hrací místnosti. Má partie po skoro dvouhodinové bitvě a po 70 tazích skončila remízou. Můj soupeř, Milan Pešta, mi neustále nabízel remízy, ale já je odmítala. Teď už se jen čekalo na Filipa. I kdyby prohrál, nevadilo by to, protože tento zápas jsme už měli v kapse. Filip však partii proti Verče Žoudlíkové zvládl na jedničku, a tak jsme v 1. kole celkově vyhráli 4,5:1,5.

Ve druhém utkání jsme usedli proti družstvu Spartak Vlašim C. Tentokrát dohrál první Filip, který prohrál s Fandou Jelínkem. Hned po zahájení přešli rovnou do koncovky, kde to Filip nepřežil. V hodně dobré pozici s velkou šancí na výhru nabídl Jáchym Filipu Kůrovi remízu, kterou Filip s úlevou přijal. Míša hned o několik vteřin později nabídl Pétě Píšové také plichtičku, a to stál Míša lépe. Péťa ji přijala. Adam dokázal partii s Kačkou Mrázkovou vyhrát. V koncovce si postavil dámu a svoji soupeřku přehrál. Dalibor prohrál s Honzou Veselým. V koncovce měl Dalibor jen věž a soupeř věž a dva pěšce. Šance na remízu tam možná byla, pozice vypadala hodně zajímavě. I přes to, že Dalibor prohrál, odvedl skvělou práci! Jako poslední jsem dohrávala já. Hrála jsem se Štěpánem Filipem. Ve střední hře mě soupeř začal celkem dusit, ale já se mu z jeho hrozeb vyprostila a pozice na šachovnici se zdála být vyrovnaná. V koncovce jsem přehlédla vítězný tah, takže partie v 50. tahu a po více jak dvou hodinách hry skončila dělbou bodu. Celkem třikrát mi Filip nabízel remízu, ale já ji vždy odmítla. Zápas jsme tedy těsně prohráli 3,5:2,5. Je to škoda, Jáchym s Míšou mohli ještě bojovat, ale i plichta je dobrá.

Ve třetím, a zároveň posledním kole, jsme hráli proti Spartaku Vlašim D. Opět jako první dohrál Filip, kterému se partie s Míšou Kubcem moc nepovedla, a tak prohrál. Dalibor vyhrál nad Míšou Škarydem. Míša Daliborovi odevzdával figurky jak na běžícím pásu. Skoro stejně dohráli Adam s Jáchymem. Jáchym si poradil s Natálkou Štanderovou a Adam remizoval s Adélkou Janoušovou. U Adama to však v zahájení nevypadalo moc dobře, soupeřka mu dala vidlice na věže. V koncovce pak měl Adam dva piky proti jednomu, ale dámu ani z jednoho neudělal. Míša si celkem lehce poradil s Jirkou Zemanem. Jirka mu nabízel remízu, ale Míša ji nepřijal. Dobře udělal. Já s Adamem Slavíkem vyhrála, avšak cesta k celému bodu nebyla vůbec jednoduchá. V zahájení jsem sice získala pěšce, jenže ve střední hře si ho dobral a já čelila velkému tlaku jeho aktivní věže a dámy. V časovce Adam nesmyslně obětoval střelce za pěšce. Pak jsme si vyměnili dámy a „chňapli“ si každý po jedné věži. Mně tak zbyl střelec, věž a asi tři pěšci proti věži a dvěma pikům. Adam se v 53. tahu vzdal. Kdo ví, jak by partie dopadla, kdyby soupeř neobětoval toho střelce. Celkově jsme tedy vyhráli 4,5:1,5.

Zatímco ostatní týmy jely do svých domovů, my jsme sklízeli figurky a šachovnice a dávali do pořádku židle a stoly. Samozřejmě ti největší „pařmeni“ hráli na mobilech hry, a tak jim Petr řekl, ať jdou také pomoct, ale oni se raději ještě více ponořili do virtuálního světa a dělali, že neslyší.

Teď už nás jen čekala cesta domů. Po celou dobu jízdy Dalibor žvatlal a žvatlal a nebyl vůbec k zastavení. Když jsme byli skoro v Bystřici, Jáchym najednou řekl: „Petře, vezmi to prosím tou druhou stranou, je to rychlejší.“ Dalibor začal přikyvovat. Petr tedy udělal to, co Jáchym požadoval, jenže jsme zjistili, že cesta je asi o dva kilometry delší než ta, po které jsme měli normálně jet a i oba kluci si to začali uvědomovat. Najednou se před námi objeví cedule: „V zimě není cesta udržována.“ Petr jede opatrně, protože silnice je celkem kluzká a úzká. O minutu později jsme konečně v Bystřici a Jáchym vystupuje z Petrova auta. Vezměte si z toho tedy ponaučení: Neposlouchejte člověka, který vám říká, že máte jet druhou stranou, když víte, že máte jet tou první. Petr poté vysadil mě a Míšu, a jestli vysadil Dalibora, to už nevím.

Chtěla bych poděkovat Petrovi za svezení a koučování týmu, a také paní Marii Filipové, která připravovala toasty pro hráče i pro doprovod, a protože jsem druhou partii hrála dlouho a toasty si nebrala, paní Filipová mi jeden chránila před ostatními a po partii mi ho dala, takže moc děkuji!

Chtěla bych moc pochválit všechny stamaťáky, každý získal alespoň jeden bod, a každý odvedl pořádný kus práce! V průběžném pořadí jsme na pěkném třetím místě.

Družstvo STAMATu (FOTO: ŠK Pravonín)

Podrobné výsledky

autorka článku: Kamča Steinová

Příspěvek byl publikován v rubrice Šachové turnaje a jeho autorem je Patrik P.. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u „První část Krajského přeboru se nám povedla

  1. Včera proběhla druhá část krajského přeboru družstev. Článek opět očekávejte v průběhu příštího týdne. 🙂

  2. Pingback: V Krajském přeboru družstev jsme třetí |

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..