Pepi Dudková je krajskou přebornicí v rapidu do 12 let

V sobotu 27. 4. 2019 si Míša Stein, Pepi Dudková, Filip Bláha, Ondra Hrabě, Adam Handl a Kuba Mlýnek zahráli krajský přebor mládeže v rapidu, který pořádal oddíl ŠK JOLY Lysá nad Labem. Míša s Kubou hráli v kategorii HD10, Pepi s Adamem v HD12 a Ondra s Filipem v HD14. Kategorie HD16 tu bohužel nebyla, takže místo hraní šachů jsem měla čas na sledování partií. Po příchodu do hrací místnosti na nás čekalo milé překvapení; z prvních šesti šachovnic běžely online přenosy. Mohli jste se tak koukat na partie stamaťáků, kteří se na onliny několikrát probojovali. Maťa nám v úterý na kroužku říkal, že se všem dařilo jen do chvíle, než se na pozice našich borců podíval on. V tu ránu se partie začaly hroutit a stamaťáci si připsaly nuly. Nezdá se mi, že by Maťa přinášel smůlu, ale trošičku zvláštní to je. 🙂

Před prvním kolem jsem Filipovi ukázala zahájení, které by mohl zkusit na své protihráče.  Poté, co jsem se Filipa zeptala, jestli si z toho něco pamatuje, jednoduše mi odpověděl: „Ne, nepamatuju, protože tohle zahájení je úplně blbý a nejde si ho zapamatovat.“:)

1. kolo
V prvním kole se na online šachovnice usadili Míša, Pepi a Kuba. Míša hned v zahájení získal útok na krále. Poté obětoval figuru za ještě silnější tlak a partii vyhrál. Pepi si dobře vyvinula figury a začala s útokem, který soupeř nevydržel, a Pepi si připsala bod. Kuba získal věž a útok a zanedlouho i on zaznamenal vítězství. Adam, Ondra a Filip si v tomto kole na onlinech nezahráli. Adamův soupeř zkoušel na Adama různé fintičky, ale Adam se dobře bránil a ve střední hře získal věžku. Svoji materiální výhodu potvrdil a vyhrál. Ondra rozehrál partii dobře, jenže ve střední hře ztratil dámu a prohrál. Filip nejdříve získal pěšce, pak střelce a jezdce a partii dovedl k výhře.

2. kolo
Ve druhém kole jsme na online přenosech mohli vidět Pepi, Kubu, Míšu, Filipa a Adama. Pepi získala ve střední hře věžku za jezdce a soupeř musel sklonit svého krále, protože mu Pepi hrozila dalšími nepříjemnými tahy. Kuba ztratil figuru, avšak povedlo se mu partii otočit a vyhrát. Míša získal ze zahájení lepší pozici a zanedlouho dal svému protihráči dvojšach jezdcem a dámou, přičemž jezdec napadl dámu, kterou si po ústupu soupeřova krále Míša vzal a po několika tazích vyhrál. Filip sehrál zajímavou partii, kde byly šance na obou dvou stranách. Soupeřka však začala nemilosrdně útočit na Filipovo královské křídlo, a tak Filipovi nezbývalo už nic jiného, než se vzdát. Pěkně hrál v tomto kole Adam. Dlouho si držel vyrovnanou pozici. V koncovce ztratil dva pěšce, které si po chvíli dobral zpět. Adamovi zbyl střelec a jezdec proti králi. Snažil se tuto těžkou koncovku vyhrát, ale nakonec se smířil „jen“ s remízou. Ondra si nechal vzít figuru zadarmo a dostal se do nesnází. Jen zázrak by mu v tento okamžik pomohl. A skutečně! Ondra svoji partii otočil ve svůj prospěch a mohl se radovat z vítězství.

3. kolo
Na onlinech si ve třetím utkání zahráli Kuba, Pepi, Míša a Adam. Kuba získal ve střední hře věž za jezdce a partii pak už bezproblémově dotáhl do výhry. Pepi hned v zahájení stála lépe a celkem rychle potvrdila roli favoritky. Míša hrál se svým soupeřem vyrovnaně, ale v koncovce měl lepší pěšcovou strukturu, a tak zaslouženě vyhrál. Adam ztratil v zahájení pěšce a ve střední hře střelce, takže se za několik málo tahů vzdal. Naopak Filip si ve střední hře vzal věž a stál na výhru, jenže jeho protihráč se dobře bránil a získal kvalitu zpět. Útok, který soupeř zahájil, Filip neustál a musel sklonit svého krále. Ondra zaznamenal pohodovou výhru. Získal věž a pěšce a soupeřka už neměla šanci.

4. kolo
Ve čtvrtém kole si na onlinech zahráli Míša, Ondra, Pepi a Kuba. Míšův protihráč získal ve střední hře pěšce, a pak si oba vyměnili spoustu figur. Vzniklou koncovku Míša nezvládl a prohrál. Ondra si v zahájení nechal vzít dámu. Výsledek už si asi domyslíte. U Pepi vznikla ostrá pozice, kde se poměnili pěšáci. Pepi byla v této partii lepší, a tak odcházela od šachovnice jako vítězka. Kuba vyšel ze zahájení dobře, jenže ztratil pika, a to už soupeři stačilo k výhře. Filip získal figuru a svému protihráči už nedal šanci. Adam ztratil ve střední hře dámu, takže bohužel prohrál.

5. kolo
V pátém kole jsme mohli sledovat na online přenosech Pepi, Kubu, Míšu a Filipa. Pepi měla v koncovce střelce a tři piky víc, takže si připsala svoji pátou turnajovou výhru. Kuba ztratil ve střední hře pěšce, ale partii se mu stejně povedlo vyhrát. U Míši vznikla ostrá pozice, kde na něj soupeř útočil, jenže udělal pár nepřesností a Míša získal pika. O několik tahů později se mu povedlo zvítězit. Filip stavěl své figury až moc pasivně a jeho soupeř příliš aktivně a útočně, takže Filip odešel s nulou.  Ondra stál v zahájení i ve střední hře vyrovnaně. V koncovce si nechal vzít dva pěšce a jeho protihráč si postavil dámu. Ondra uznal, že tohle už nemá cenu a sklonil svého krále. Adam si uloupil pěšáka, ale dostal se do nepříjemné pozice, kde to nezvládl a prohrál.

6. kolo
V šestém utkání si za onliny sedl Míša, Kuba a Pepi. Míša vytěžil ze zahájení dva pěšce a hezky útočil na soupeřova krále. Pak však pozici na šachovnici zkazil a „pouze“ remizoval. Kuba získal dva piky a ve střední hře ještě věž, takže si s přehledem zapsal svůj pátý bod. Pepi měla tři pěšce za koně. Pozici však pokazila a prohrála. Adam získal čtyři piky a stavěl matovou síť, takže se jeho soupeř musel vzdát. Ondra hezky útočil na krále. Jeho protihráč nenašel správnou obranu, a tak Ondra vyhrál. Filip rozehrál partii dobře, ale ztratil střelce. Nemělo cenu dále vzdorovat, takže Filip odešel od partie s nulou.

7. kolo
V posledním kole se nám na onlinech představili Kuba, Pepi a Míša. Kuba si po necelých deseti minutách vybojoval výhru. Získal pěšce, pak další figurku a soupeře úplně smetl. Pepi stála v zahájení lépe, jenže v koncovce si nechala vzít dva pěšáky a prohrála. Míša hrál vyrovnanou partii až do koncovky, kde si soupeř postavil dámu a Míša se raději vzdal. Ondra získal věž za střelce a povedlo se mu přesnou hrou vyhrát. Adam stejně jako Ondra, měl také věž za střelce, ale on na rozdíl od Ondry prohrál. Filip dostal volno.

ZHODNOCENÍ TURNAJE

Míša Stein – Míša byl ve startovní listině jako 1. nasazený. Skončil na 15. místě s 4,5 body. Zdálo se mi, že neměl svůj den. Úvod turnaje mu sice vyšel dobře, ale závěr moc ne. Jeho partie jsem bedlivě pozorovala a musím napsat, že se mi styl hry, jakým Míša hraje, líbí. Je to už rok, co Míša hrál krajský přebor v rapidu poprvé a po posledním kole, kdy prohrál a připravilo ho to o postup, říkal, že se šachama končí. Každý se někdy po prohře naštve. Naštěstí Míša u šachů zůstal. Roste z něho talent.

Míša na 3. šachovnici. (FOTO: Petr Havelka)

Kuba Mlýnek – Kuba nahrál 6 bodů, stejně jako první tři šachisté v pořadí, ale obsadil s nimi „až“ 4. příčku. Je velká pravděpodobnost, že by Kuba mohl dostat divokou kartu, kterou si za svůj výkon určitě zaslouží. Všimla jsem si, že Kuba má rád zahájení, kde může rychle začít s útokem. Většinou mu soupeři spadli do léček, které on nastražil. Držím mu palce, aby divokou kartu dostal! 🙂 Kuba sice říká, že nerad hraje vícedenní turnaje, ale já si myslím, že kdyby mu divokou kartu přidělili, udělal by výjimku a jel by. 🙂

Kuba kuje pikle na svého soupeře. (FOTO: Petr Havelka)

Pepi Dudková – Pepi získala 5 bodů a vybojovala celkové 4. místo. Stala se také krajskou přebornicí do 12 let! Po pěti kolech měla pět bodů, takže se zdálo, že skončí na 1. místě i mezi chlapci. Poslední dvě kola však nezvládla, ale i 4. místo je super. Pepi si z tohoto turnaje vysloužila přezdívku „zabiják,“ protože svým soupeřům dala pořádně zabrat.

Pepi, neusni nám! 🙂 (FOTO: Petr Havelka)

Adam Handl – Adam obsadil s 2,5 body 33.pozici. Začátek turnaje mu vyšel skvěle (1,5 bodu ze 2 kol). Pak už však přidal jen 1 bod. Za jeho nejpovedenější partii považuji tu z druhého kola, kdy remizoval s hráčem, který měl ELO 1408. Pokud by Adam hrál tak, jako ve druhém utkání, zaznamenal by mnohem více bodů.

Adam přemýšlí. (FOTO: Petr Havelka)

Filip Bláha – Filip skončil na 21. příčce s 3 body. Určitě má na víc, nicméně se nejedná o žádný propadák. V šestém kole stál Filip úplně na prohru a dalším tahem mu hrozil mat. Dělal, že se pokouší něco vymyslet. Přemýšlel 5 minut, 10 minut, 15 minut, a před spadnutím jeho praporku na hodinách se vzdal. Zeptala jsem se ho, proč se nevzdal dříve. Odpověděl: „Chtěl jsem obrat soupeře o 15 minut života. Bylo vidět, že se strašně nudil, ale já se celkem bavil, jak jsem prostě jenom seděl a koukal se na jeho unavenej vobličej.“ 🙂

Na fotkách se Filip tváří nevinně. 🙂 (FOTO: Petr Havelka)

Ondra Hrabě – Ondrovi se turnaj celkem vyvedl. Dosáhl na 11. místo s 4 body. Dokázal vyhrávat i totálně prohrané pozice, naopak ty vyhrané často pokazil. Kdyby uhrál o bod více, bylo by z toho pěkné umístění, ale i tento výsledek je hezký. 🙂

Ondra (vpravo) vymýšlí plán. (FOTO: Petr Havelka)

Chtěla bych moc poděkovat oddílu ŠK JOLY Lysá nad Labem za poskytnutí prostor nejen pro hráče, ale i pro doprovod. Dále pak rozhodčím a sponzorům za nádherné ceny. Děkuji samozřejmě Petru Havelkovi, který děti povzbuzoval a dělal jim doprovod.

Výsledky všech kategorií
Pár obrázků z turnaje

Autorka článku: Kamča Steinová

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Šachové turnaje a jeho autorem je Petr. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Pepi Dudková je krajskou přebornicí v rapidu do 12 let

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..