Šachová škola STAMAT hledá nové lektory (viz „NAŠE KROUŽKY“).

Míša Stein vítězem 18. turnaje Šachové školy STAMAT

V pátek 1. 2. 2019 si 57 šachistů zahrálo 18. turnaj Šachové školy STAMAT. Ze STAMATu se ho zúčastnilo 22 dětí. Hrálo se na 7 kol tempem 2×15 minut.

Míša Stein se stal vítězem tohoto turnaje. Celkově získal 6,5 bodu. V prvním kole si Míša lehce poradil se Zdeňkou Dufkovou. Zdeňka navštěvuje šachový kroužek v Dolních Kralovicích, který vede úspěšná šachistka Anežka Vlková. Z tohoto kroužku zde hrály i další dvě děti, Lukáš Machyán a Honza Vaněk. Ve druhém kole čekal na Míšu Filip Žvejkal. I on musel sklonit svého krále. Ve třetím utkání se Patricie Fuxová snažila Mišáka porazit, ale marně. Zkusila na něj fintičku, která jí však nevyšla, a tak i ona odešla s prázdnou. Čtvrté kolo se Filipu Bláhovi proti Míšovi nepovedlo. Filip spadl ve středním gambitu do léčky a do 10 tahů prohrál. V pátém kole se Míša střetl s nejvýše nasazeným Honzíkem Sílešem, a právě tohle kolo rozhodlo o budoucím vítězi turnaje. Míša získal věž a dotáhl partii do vítězného konce. V šestém utkání se mu moc nepovedla partie s Eliškou Kováříkovou. Dostal vidle na střelce a jezdce, proto ihned nabídl remízu. Eliška ji přijala. V posledním kole vyhrál Míša nad Danem Zemanem a mohl slavit celkové první místo! Všechny jeho partie jsem viděla a musím napsat, že soupeře přehrával opravdu lehce.

Na 5. příčce s 5 body skončil Ondra Hrabě. Po třech kolech měl plný bodový zisk, vyhrál nad Eliškou Helebrandovou, Sabinou Prixovou a nad Matějem Prixem. Ve čtvrtém kole si připsal svoji první turnajovou prohru, a to s Honzíkem Sílešem. Následovaly dvě výhry s Filipem Žvejkalem a Matějem Procházkou. V sedmém kole měl šanci na remízu s Eliškou Kováříkovou, jenže udělal hrubku, po které se vzdal. Ondra neuhrál špatný výsledek.

Patricie Fuxová obsadila s 5 body 6. pozici a stala se druhou nejlepší dívkou turnaje. Úvodní dvě kola dokázala vyhrát se Zdeňkem Lukem a Markem Stránským. Ve třetím utkání prohrála s Míšou Steinem, ale bojovala statečně. Další dvě kola vyhrála nad Tondou Kastnerem a Frantou Hrdličkou. Šesté kolo se jí nepovedlo, jednoduše prohrála s Pepou Vajdíkem. V sedmém utkání si připsala výhru nad Ondrou Ottomanským. Patricie může být spokojená.

Hned za Patricií, tedy na 7. místě, se umístil Adam Handl. Adam vyhrál se Štěpánem Kozbertem, Pavlem Matouškem, Kubou Stiborem, Tomášem Zelenkou a s Vojtou Sehnoutkou. Naopak si připsal nulu s Honzíkem Sílešem a Danem Zemanem, se kterým možná tu remízu uhrát mohl. Adam předvedl skvělý výkon.

Se 4,5 body obsadil Tomáš Syrový 14. příčku a byl zároveň vyhlášen jako nejlepší hráč v kategorii dětí bez výkonnostní třídy. Turnaj zahájil prohrou s Filipem Žvejkalem, ale pak dokázal porazit Šimona Filipa a Lukáše Machyána. Ve čtvrtém utkání si připsal plichtu nad Míšou Blahošem. Dále vyhrál se Zdeňkou Dufkovou a prohrál s Kubou Stiborem. V sedmém kole se mu povedlo získat celý bod proti Tondovi Kastnerovi. Tomáš uhrál průměrný výsledek.

Na 18. místo s 4 body se dostal Filip Bláha. Filip stejně jako Ondra famózně odstartoval, když měl po třech kolech tři body. Vyhrál nad Jirkou Hejhalem, Šimonem Hradeckým a Petrem Bažantem. Pak ale přišly tři prohry po sobě, a to s Míšou Steinem, Vojtou Sehnoutkou a Tondou Kastnerem. Na závěr přidal výhru proti Zdeňku Lukovi. Filip asi neměl svůj den, protože jinak hraje mnohem lépe.

Umístění a body ostatních stamaťáků, kteří se nevešli do první dvacítky, uvidíte v následující tabulce:

Jirka Hejhal 57. místo; 1 bod

Turnaj tedy vyhrál Michael Stein se 6,5 body, druhé místo obsadil Jan Síleš s 6 body a třetí příčku vybojoval Josef Vajdík s 5 body.

Nejlepší trojice: zleva Josef Vajdík, Michael Stein a Jan Síleš (FOTO: Patrik Pýcha)

Mezi dívkami jasně zvítězila Eliška Kováříková, která s 6 body skončila na třetím místě i mezi chlapci. Druhou příčku ukořistila Patricie Fuxová s 5 body a na třetí pozici dosáhla Zdeňka Dufková se 4 body.

Nejlepší dívky: zleva Patricie Fuxová, Eliška Kováříková a Zdeňka Dufková (FOTO: Patrik Pýcha)

Nejlepším hráčem bez výkonnostní třídy se stal Tomáš Syrový se 4,5 body, druhý byl Tomáš Zelenka se 4 body a třetí příčku obsadil Adam Tyrpekl rovněž se 4 body.

Nejlepší hráči bez výkonnostních tříd: zleva Tomáš Zelenka, Tomáš Syrový a Adam Tyrpekl (FOTO: Patrik Pýcha)

Po vyhlášení proběhla simultánka s Nelou Pýchovou a Anežkou Vlkovou. Obě šachistky jsou velmi úspěšné, Anežka reprezentovala Českou republiku na Mistrovství světa a v minulosti obě dívky pomohly družstvu Vlašimi získat medaili v Extralize mládeže. Anežka také vybojovala dvě individuální medaile z Mistrovství České republiky. Nela je několikanásobnou medailistkou z Mistrovství České republiky a několikrát reprezentovala Českou republiku na mistrovstvích světa či Evropy. V roce 2013 Nela získala bronzovou medaili na Mistrovství Evropy v kategorii dívek do 14 let.

Holky to měly během simultánky těžké, protože na každou partii měly jen 30 minut. Proto se dostaly v několika partiích do časovek, takže jejich soupeři vyhrávali na čas. Nakonec dívky stejně vyhrály 20:9. Výsledky simultánky si můžete prohlédnout zde.

V průběžném pořadí STAMAT ligy vede po dvou kolech Míša Stein, který má 54 bodů. Druhému v pořadí, Ondrovi Hraběti, chybí k prvenství 14 bodů. Třetí příčku zatím hájí Filip Bláha s 32 body.

Chtěla bych opět poděkovat Petru Havelkovi, rozhodčím a obsluze v bufetu. Budeme se na Vás těšit na dalším STAMAT turnaji.

Autorka článku: Kamča Steinová