Parádní výkon Šachové školy STAMAT

Dne 1. 5. 2018 se konal Krajský přebor družstev do 12 let. Hrálo se v Říčanech v Kulturním domě Labuť. Ve velkém a zároveň útulném prostředí se sešlo 24 týmů. Tempo hry bylo 2×20 minut s přídavkem 10 sekund za každý provedený tah a hrálo se na 3 nemožné tahy. Na tento turnaj přijeli i členové Šachové školy STAMAT, a to v této sestavě: Honza Svoboda, Míša Stein, Pepi Dudková, Dalibor Křivánek, Filip Bláha, Jáchym Slánský a Adam Handl. Jak se všem v turnaji vedlo, se dozvíte níže.

1. kolo

V 1. kole jsme usedli proti Říčanům C na 3. šachovnici. Jako první dohrál Dalibor a bohužel prohrál. To se hodilo Maťovi (Ondřeji Matějovskému), který sháněl nějaké volné místo, aby si mohl vypít svoji kávu. Určitě ale Daliborovi prohru nepřál. Dalibor měl přitom vyhranou pozici, jenže si nevšiml matu. Tato prohra však nic neznamenala, protože na zbylých šachovnicích jsme vyhráli. Tedy 5:1 pro nás.

2. kolo

Ve 2. kole jsme hráli proti Říčanům B na 3. šachovnici. Tentokrát dohrál první Jáchym, který měl úplně prohranou partii. Nabídl proto remízu a soupeřka ji nepochopitelně přijala. Poté dohrál Adam, který prohrál. Určitě tam nějaký útok měl, ale soupeř ho prostě přehrál. Na zbylých šachovnicích jsme vyhráli. Bylo k tomu však potřeba trocha štěstí, protože hned tři naši hráči dostali vidlice na své figury. Mohli bychom toto kolo nazvat „Vidličkománie“. Soupeři ale dělali mnohem větší chyby, a tak jsme vyhráli 4,5:1,5.

3. kolo

Ve 3. kole nás čekaly Čelákovice. Usedli jsme tentokrát na první šachovnici. Filip, Míša, Jáchym a Dalibor vyhráli a zápas byl rozhodnutý. Pepi s Honzou prohráli, ale Honza stál dlouho vyrovnaně. Vyhráli jsme 4:2 a dostali jsme se na průběžné 1. místo!

4.kolo

Ve 4. utkání byl naším soupeřem Buštěhrad a hráli jsme opět na 1. šachovnici. Protože nehrál v tomto kole Jáchym (v sedmičlenném družstvu vždy jeden hráč nehraje, ale dívka musí povinně hrát každé kolo) a koukal se na pozice našich borců, přišel za mnou a tiše mi řekl: „Nejsem žádný expert na hodnocení pozic, ale Pepča má lépe vyvinuté figury.“ Zanedlouho se ukázalo, že má Jáchym pravdu. Teď se vrhneme na samotný průběh zápasu. První dohrál Filip a ten prohrál po ztrátě figury. Skoro stejně jako Filip dohrál i Dalibor, který prohrál nejasnou pozici. Adam dohrál jako třetí a vybojoval remízu. Tato partie se mu ovšem velmi povedla. Konečně přišly i nějaké ty celé bodíky, které nám urvali Míša a Pepi. Oba hráli výborně a předvedli kvalitní hru. Stav 2,5:2,5. Dohrává Honza. Má úplně vyrovnanou pozici. Jeho soupeř je v časovce, ale staví si dámu. Honza se dobře brání, soupeři se klepe ruka nad figurkou. Je to čím dál tím víc dramatičtější. Udělají několik tahů a soupeř se na dlouhou dobu zamyslí. 3, 2, 1… „Čas!“ řekne Honza a všichni „Stamaťáci“ zvolají radostné:  „JOO!“ Je rozhodnuto. Vítězíme těsně 3,5: 2,5.

5. kolo

V 5. kole jsme hráli na 1. šachovnici proti Říčanům A. Toto družstvo bylo ve startovní listině jako 1. nasazené. První dohrál tentokrát Míša. Bohužel prohrál. Hrál s Tobíkem Presslerem a myslím, že kdyby nevěděl, s kým hraje, tak by ho možná i porazil. Prostě respekt ze soupeře. Po chvíli srovnal na 1:1 Jáchym. Jeho přemýšlivá hra ho dovedla k vítězství. Poté ale přišly prohry Filipa, Pepi, Dalibora a Honzy. Prohráli jsme 1:5.

6. kolo

V 6. kole jsme si zahráli proti Brandýsu na 2. šachovnici. Nejprve přišla prohra Pepi. Ta ovšem zase sehrála vynikající partii, bránila se dobře. Dalibor měl úplně vyhranou koncovku, ale zremizoval to. Jáchym hned nato prohrál. Opět prolomil sérii remíz a proher Míša, vyhrál zcela zaslouženě. Honza a Adam prohráli. Prohráli jsme 1,5:4,5.

7. kolo

A je to tu! Poslední kolo a my usedáme proti Řevnicím na třetí šachovnici. Zápas se vyvíjí skvěle, Dalibor získává dámu, obě věže, oba střelce, oba koně a sedm pěšců. Bohužel dává pat. Ano, čtete dobře. Byla to remíza. Ale alespoň něco. Říká se: „Lepší půlka, nežli nulka“. Po chvíli dohrává Jáchym. Přichází ke mně s úsměvem na tváři a říká mi spokojeným hlasem: „Vyhrál jsem!“ Já mu  pogratuluju a on pokračuje: „Tohohle kluka ještě nikdo na tomhle turnaji neporazil, ale já ano! Když jsem to měl vyhraný, v duchu jsem si říkal: A teď máš smůlu, chlapečku!“ Jáchym sice vyhrál, ale Míša prohrává po ztrátě materiálu. Pepi, Honza a Filip vyhrávají. Vítězíme 4,5:1,5. Bereme třetí místo!

Bronzoví medailisté

Co se týče individuálních výsledků, tak pěkný výkon předvedl Honza Svoboda, který na první šachovnici uhrál 4 body. V našem týmu dohrával skoro vždy jako poslední. Krásný výsledek uhrál teprve osmiletý Míša Stein na druhé šachovnici. Získal 5 bodů a to znamenalo nejvyšší bodový zisk z celého našeho družstva! Na třetí šachovnici hrála brodecká Pepi Dudková, která hostovala u nás ve STAMAT týmu a podařilo se jí vybojovat 4 body, takže také výborný výsledek! Čtvrtou šachovnici hájil Dalibor Křivánek. Dnes se mu tolik nedařilo, 2 body jsou na něho málo, umí zahrát opravdu lépe. Pátá šachovnice patřila Filipu Bláhovi. Jeho 4 body jsou úžasné a i hra byla celkově dobrá. Na šesté šachovnici byli Jáchym a Adam. Jáchym uhrál 4,5 bodu, což je velmi slušný výsledek. Adam hrál jen tři partie a z nich vydoloval remízku, kterou jsem už okomentovala.

Musím říci, že všichni hráli dobře a svému týmu pomohli získat bronzovou medaili se vstupenkou na Mistrovství České republiky, které se bude konat ve Varnsdorfu.

Loni jsme byli na Krajském přeboru osmí. Je vidět, že se děti velice zlepšily oproti minulému roku a odvedly při přípravě pořádný kus práce. Věřím, že se na Mistrovství České republiky neztratíme.

Zde ještě uvádím týmy na medailových příčkách s postupem na MČR:

  1. KŠ Říčany 1925 A
  2. Sokol Brandýs
  3. Šachová škola STAMAT

Na závěr bych jménem Šachové školy STAMAT chtěla poděkovat organizátorům a rozhodčím, a to zejména Petru Havelkovi, který jako vždy měl vše pod kontrolou a díky němuž šlo všechno jak na drátkách, dále panu Říhovi za uskutečnění turnaje, paní Jirouškové za krásné ceny, rozhodčím, no a také Maťovi, který tým STAMATu povzbuzoval.

Výsledky turnaje

autorka: Kamila Steinová

Příspěvek byl publikován v rubrice Šachové turnaje a jeho autorem je Patrik P.. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u „Parádní výkon Šachové školy STAMAT

  1. Pingback: TJ Spartak Vlašim » Blog Archive » Krajský přebor družstev mladších žáků

  2. Pingback: Červen plný šachu |

  3. Pingback: Vítězem STAMAT ligy se stal Kryštof Křížek |

  4. Pingback: TJ Spartak Vlašim » Blog Archive » Vítězem STAMAT ligy se stal Kryštof Křížek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..